Cyklistika

Připravili jsme pro vás pár tras s detailním popisem a mapou. Jedná se převážně o trasy s kombinací asfaltu a terénu. Jelikož se nacházíme na Vysočině, připravte se i na pár kopečků, které vás ale posléze odmění parádními sjezdy.

Západní trasa

Délka trasy: 30 km

Náročnost: Nižší

Charakter: Kombinace asfaltu a terénu

Praktické informace: Cestou je příjemné občerstvení u rybníku Kachlička a pak ve westernovém městečku Stonetown. Trasa se dá jet i s dětmi a nebo s drobnými objížďkami některých terénním úseků i s vozíkem za kolo.

Popis trasy: Pohodová trasa kolem zámku Úsobí. Část vede po asfaltu, část terénem a po lesních cestách. Silničky jsou málo frekventované, moc aut tu nepotkáte.

Ze zámku Úsobí se vydáte po silnici do Dobrohostova, kde se napojíte na žlutou. Po žluté pojedete až do Věže. Je to krásný terénní úsek s výživným kopcem. Ve Věži se odpojíte od žluté a vydáte se po malé asfaltce do Mozerova, kde se na žlutou opět napojíte. Tady budete objíždět oboru Veselsko. Opět moc hezký úsek a parádní sjezd po lesní cestě. Jakmile obora skončí, odpojte se ze žluté doprava na lesní cestu, po které se dáte do Skály. Tady už není cesta značená, ale navigačně složité to není.

Ze Skály kolem rybníka Kachlička, kde je příjemný kiosek s pivkem. Dál po asfaltce před Zdislavice a Dubí, odkud po cestě polem a lesem do westernového městečka Stonetown. Tady si můžete dát kávu a projít si městečko, je tu i dětské hřiště a možnost ubytování ve skromných srubech. Vrátíte se na silnici do Kamenice a po ní už pojedete až zpátky do Úsobí.


Jižní trasa - na Čeřínku

Délka trasy: 28 km

Náročnost: Střední

Charakter: Kombinace asfaltu a terénu

Popis trasy: Trasa vede z Nového Rychnova po červené až na Cejle. Cestou jsou dvě zajímavé odbočky - na Čertův Hrádek (pěkná skála) a Čeřínek. Z Cejlů pak po modré do Dolní Cerekve a odtud po žluté až na rozcestí NS Čeřínek. Pak krátký úsek po naučné až ke křižovatce s modrou, kde se dáte doprava k rybníku Klechtavec a pak po cyklostezce přes Rohoznou zpět do Rychnova.

Je to příjemný okruh, mix terénu a silnice. Celkem kopcovitý s převýšením téměř 700 m. Krásné koupání je v rybníku Klechtavec - čistý, větší rybník s travnatou pláží, kde se dá bezvadně plavat. Koupaliště je i v Novém Rychnově.

Praktické informace: Příjemná hospůdka s dobrým jídlem je u kostela v Novém Rychnově, ze kterého jsme vyjížděli. V Dolní Cerekvi je Country hospoda.

Parkovat se dá v kterékoliv vesnici na trase.


Severní trasa

Délka trasy: 28 km

Náročnost: Nižší

Charakter: Kombinace asfaltu a terénu

Popis trasy: Příjemná trasa ze zámku Úsobí do Havlíčkova Brodu a zpět.

Z Úsobí se vydáte po silnici přes Lípu až do Petrkova, kde se napojíte na moc hezkou cyklostezku a jedete po ní až do Brodu. Je to většinou asfalt a později polní cesta. V Brodě je hezké náměstí s příjemnými kavárnami. Zpátky pak po zelené, která bývá na konci léta pěkně zarostlá, ale parádní. Tráva sahá často až k hlavě, ale je to moc hezký úsek.


Cyklostezky a trasy vhodné pro děti

Hledáte-li něco méně terénního nebo trasy vhodné pro děti, doporučujeme značené cyklostezky. Na ty se můžete napojit v Lípě (6 km od zámku) a u dálničního sjezdu km 104 (4 km od zámku). Krásná cyklostezka vybudovaná na trati zrušené železnice vede z Přibyslavi (24 km od zámku) do vesnice Sázava u Žďáru nad Sázavou. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, délka trati tam a zpět je 19 km po mírně zvlněném terénu.